Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sturmpanzer IV - Brummbär

18. 5. 2008
Hlavní výzbrojí Brummbäru byla houfnice StuH 43 L/12 ráže 150 milimetrů s hlavní dlouhou pouhých 180 cm. Hmotnost samotné zbraně činila, i přes její krátkou hlaveň, plných 1850 kg. Vertikální náměr houfnice se pohyboval v rozmezí od -8° do +30°. Stranový odměr potom činil 20° na každou sranu. K zaměřování střelby sloužil binokulární periskop vysouvaný ze střechy nástavby. Pro zbraň se používaly dva druhy střeliva, třístivotrhavé a protipancéřové granáty. Maximální dostřel houfnice byl 4300 metrů. Vezená zásoba munice pro ni činila 38 nábojů. Stroje první verze nedisponovaly žádnou organickou protipěchotní výzbrojí, což znamenalo, vzhledem k jejich bojovému určení, značný nedostatek.
Sturmpanzer IV trpěl také vysokou hmotností. Jeho 28 tun představovalo více než na kolik byl tankový podvozek projektován. Kupodivu tato vysoká hmotnost ale nevedla k nijak zásadnímu zhoršení jízdních vlastností v porovnání se samotným tankem PzKpfw IV. Důsledkem zato byla značná spotřeba paliva a vyšší sklon k poruchám z přílišného mechanického namáhání podvozku. Snaha o zvýšení životnosti podvozku vedla k nahrazení originálních pojezdových kol s gumovou bandáží, koly celoocelovými, a to nejprve jen části kol, později kompletně všech na obou stranách podvozku.
Posádka Brummbäru byla pětičlenná ve složení řidič, radista, velitel, střelec a nabíječ. První dva seděli vedle sebe uvnitř trupu, zatímco zbytek posádky měl svá stanoviště v nástavbě. Velitel nastupoval samostatným poklopem nad svým stanovištěm, z něhož rovněž vyhlížel na okolní terén. Pro nástup a výstup všech ostatních členů posádky sloužil velký dvoudílný hranatý poklop v pravé polovině střechy.

 
 

Sturmpanzer IV - Brummbär s představným pancéřováním a nátěrem Zimmerit